Felsőgalla
2009.01.15. 16:39

Kálvária-hegy
A Kápolna és a keresztút története:
1854-ben az akkori bíró, Fogl János építette meg a Kálvária-hegyen a kápolnát az odavezető szerpentinúttal és stációkkal. A kápolna építéséről több legenda is él:
1.: Az általánosabb verzió szerint Fogl János, egy falubeli lakos esténként fényes csillagot látott a hegyen. Felkereste azt, majd pedig kincseket talált. Hálából az Istennek kápolnát és hozzá tartozó keresztutat épített a kincsekből a hegyen.
2.: A másik legenda szerint az 1848/49-es szabadságharc leverése után a Bécs felé visszainduló osztrák katonák a bírónál hagyták az egyik szekerüket megőrzésre, néhány hétre. Jóval később a bírónak eszébe jutott a szekér, és észrevett rajta egy faládát, ami tele volt aranytallérral. Egy kis furfanggal eljátszotta, hogy a Kálvária tetején találta az aranyakat és ebből építette meg a kápolnát. Attól fogva minden év nagypéntekén körmenet indult a hegy tetejére.
A kápolnának azonban hányattatott sorsa lett. Többször is kifosztották, a második világháborúban az épülete teljesen tönkrement, szinte alig volt felismerhető, hogy valaha milyen célt szolgált ez a romos kőhalmaz. Az utolsó körmenetet 1952-ben tartották, mivel az akkori politikai rendszer beszüntette ezeket a szertartásokat.
A helyi egyházközösség eredetileg egy alapítványt hozott létre a többször megsérült kápolna megmentésére, de nem tudtak elég pénzt összegyűjteni. 2004-ben Kendl Antal plébános hívta fel a helyiek figyelmét a frankfurti Nieder-Eschbach egyházközösség templom- és kápolna- felújítási pályázatára.
Az ötvenezer eurós segítséghez, az önrészhez képviselői keretéből Fenyvesi Béla önkormányzati képviselő is hozzátett, továbbá a helyiek saját munkájukkal járultak a kápolna felújításához. Az adótorony melletti kápolna, a három kereszt és a hegyre felvezető keresztút a stációkkal együtt 2008-ban készült el. A stációk két faképét Mózer Ernő helyi fafaragó művész készítette.
(Forrás: http://www.geocaching.hu/)
|