1848. mrcius 15.
Gombos Pter (88-as) 2006.03.16. 15:33
Szabadsgharc
Metternich Buksa
Kossuth – miknt Szchenyi feljegyezte – “tatr hvvel ttrt mindenen”. Mivel az ellenzket maga kr tmrtette, meggyzte a kormnyprt kznemesi hveit is hogy nem llhatnak ellen a nemzet kvetelseinek. Mrcius 3-n Kossuth tmtt teremben odakiltotta Bcsnek: mit akar a magyar nemzet. Vesszen az nknyuralom! Fggetlen, alkotmnyos kormnyt Magyarorszgnak, de magnak az osztrk nemzetnek, “az rks tartomnyok” npeinek is! Az orszggyls als tblja egy emberknt drgte r: “gy legyen”. De a felstbla nem lt ssze vezeti lkn Istvn fherceg ndorral Bcsbe utaznak Mrcius. 3-n. Ott nyolc napig tancskoztak, aztn Apponyi grf magyar kancellr, a kemny kz politikjt kvetelte. Fel kell oszlatni a pozsonyi orszggylst! Kossuthot, Batthynyt s az ellenzk tbbi vezetjt el fogatni s Osztrk katonai diktatra al kell vetni Magyarorszgot! Metternich nem r r hogy a magyar gyekkel foglalkozzon. Mrcius 12-n vgre idt szakt r. Ekkor mr a nyeregben rzi magt, s elutastja Kossuth kvetelseit.
Legyen-e Pesten forradalom?
Petfi Mrcius 7-n rt vissza pestre. Sietett hogy nehogy lemaradjon a forradalomrl. Mrcius 9-n Petfi barti kre sszegylt a Pilvax kvhzban s eldntttk, hogy mrcius 19-e lesz a magyar forradalom napja. A Pilvax ifjai 19-re meghirdettk a magyar bankettet Rkos mezejre a Jzsef napi vsrra. Mrcius 9-n megfogalmaztk a 12 pontot. Petfi kt verset is rt a bankettre a “Dicssges nagyurak…” a msik a “Nemzeti dal” volt. Az egyetemeken vek krztek –aki eljn a bankettre, az rja al. Szzval gyltek az alrsok. A Budn l nagymltsg Helytarttancs, Lenderer Inc csszri altbornagy a pest-budai katonasg parancsnoknak a kmei ott fleltek a Pilvaxban, az utcn, az egyetemeken. A reakcis tanrok maguk koboztk el az alrsokat. Mrcius 9-n az Ellenzki kr vezeti mg helyeseltk a gylst de, 14-n mr visszakoztak az elkszletek lttn. Klauzl Gbor a Rkosi gyls ellen sznokoltak. Vasvri Pl, pedig a forradalom mielbbi kirobbansrt emelt szt. Sokan Klauzl mellett lltak s gy gondoltk, hogy majd Batthyny s Kossuth kiharcolja, amit lehet s pest, meg az ifjsg elgedjen, meg azzal hogy tvolrl tmogatja ket szavakkal, rsos kvetelsekkel. Ne csinljon a Rkosra gyl np forradalmat! Vasvri 20-30 trsval a Pilvaxba ment. Itt jra felcsapott a vita. Vidcs egy jogsz szemre vetette trsainak, hogy egy, szra otthagynk ezt a szent gyet, amit vllaltak. Ezutn berontott az ajtn egy ember, aki egy hrt hozott nekik “Bcsben kitrt a forradalom”. Siettek az ifjak, hvtk a Pilvaxba bartaikat. Jkai ment Petfihez, aki nem ment el az ellenzki krbe, mert nem vrt attl a gylstl igazi dntst nem hitte, hogy Klauzlk krben gyzni lehet. jszaka Petfi kidolgozta a forradalom tervt. Mert mr msnap meg kell kezdeni a forradalmat, mert most a bcsi forradalom hre megzavarja a budai helytarttancsot s lefoglalja a csszrh tisztikar kezt. A forradalom legels lpse a sajt szabadd ttele.
Petfi napja.
Korn reggel Petfi s a Pilvax ifj vezrkara siettek a Pilvaxba. Jkai felolvasta a kiltvnyt, Petfi meg elszavalta a nemzeti dalt. Innen indultak szakad esben az egyetemek fel. Az orvosi egyetem udvarban Jkai ismt felolvasta a kiltvnyt Petfi, pedig a Nemzeti dalt szavalta megint. Innen indult a tbb szz egyetemista ln Petfi, Vasvri, Irinyi, Jkai-a nyomdhoz. 11 rakor rt oda a tmeg. 12-re a sajt szabad volt. Dlutn 3-ra gylst hirdettek addig az emberek, sztvittk a hrt, hogy a sajt szabad. A szakad es ellenre tzezer ember jelent meg a tren. Ott lt a Mzeum lpcsn Petfi, Vasvri, Irinyi s Nyry. Ezutn a vrosi tancshoz mentek, ahol az ifjak betdultak a tancsterembe. s ott a polgrmester alrta a 12 pontot s csatlakozott minden kvetelskhz. Mg a vroshzt is rendelkezskre bocstottk. Petfi nzett ki az ablakon s nem ltott egy ijedt arcot, se amikor jttek a katonk. Minden ember fegyverrt kiltott s egy emberknt ordtott “Budra, Budra… a Helytarttancshoz! Budra.”. Ez volt a forradalom kvetkez lpse, ezt kellett tenni. A hdon mr hszezer ember vonult: munksok nemesek polgrok magyar nmet mindenfle gyrdolgozk chlegnyek lkn Petfi, Vasvri, Irinyi, Jkai, Nyri, Pl, Klauzl, Rottenbiller alpolgrmester Tth Gspr szabmester, Egressy Gbor, Szatmryn a csattog zszlval s mg Almssy Mric. Este Petfi, Nyry s Klauzl sszelt s megbeszlte hogy mik a kvetkez lpsek. Az els a np felfegyverzse volt s hogy az orszg megtudja a pesti forradalom diadalmt a nyomtatvnyokon keresztl. Petfi mg egy verset rt
“a szabadsgharchoz”.
Kossuth Bcsben.
Mialatt Pesten gyztt a forradalom addig Kossuth Bcsbe jutott. A hintt, amin Kossuthot vittk tbbszr is meglltottk, hogy sznokoljon nekik. A magyar kldttsghez csatlakozik hozzjuk Esterhzy Pl herceg is. A magyarok mellett a herceget is ltetik. Burgban tancskoznak, arrl hogy a legkisebb kockzattal kijtszani a magyarokat. Mrcius 16-n az udvar fogadja a kldttsget. Sokig vitatkoznak, s akkor befut kt hr a magyar forradalom, s hogy Biharbl tban van tbb tzezer kaszs npfelkel Pozsony s Bcs fel, lkn Bethy bihari alispn, Kossuth hve. A pesti hr igaz volt a bihari nem. De az udvari urak megrtettk. Ha most nem fogadjk el a magyarok kvetelseit Kossuth nagy hatalomra tesz szert . Egyezkedni kell! Mrcius16-rl 17-re az udvari tancs a magyar kvetelsek minden pontjt elfogadta. Batthyny Lajost meghatalmaztk, hogy alaktson magyar kormnyt. Mrcius 17-n Batthyny s Kossuth kihirdettk a magyar szabadsg szletst .
Feldolgozott irodalom:
Metternich buksa
Legyen-e pesten forradalom?
Petfi napja
Kossuth Bcsben
rta: Gombos Pter (88-as)
Oroszlny, 2006.III.12.
|