Fangschaltung!
Men
 
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Elfelejtettem a jelszt
 

,,Felelj -
innen vagy?
Innen-e, hogy el soha nem hagy
a komor vgyakozs,
hogy olyan lgy, mint a tbbi nyomorult,
kikbe e nagy kor beleszorult
s arcukon eltorzul minden vons?"

Trsalg
Nv:

zenet:
:)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
 
Szmll
Induls: 2004-10-17
 
Irodalom
Irodalom : Wass Albert:

Wass Albert:

  2006.08.25. 19:11

A ,,hbors bns"

Dlfel jrt az id. Magasan fnt, a Standing Indian szikls gerincn ragyogva izzott a nap aranypora. Alant, a vlgyi legeln, borja utn bgtt egy jllakott tehn s a hegyoldal tlgyesben valahol harkly kopogtatott.
A grbedt vll, sovny vnember lassan, fradtan ereszkedett al a hegyrl, karjn a kiskosr gombval. Mgtte kilg nyelvvel kullogott a hosszszr, nagy veres vadszkutya. Belefradt mr a kajtatsba, friss vzre s rnyas fekhelyre vgyott.
Szeld, bks, vnembernek val augusztusvgi nap volt. Gymlcsrlel nap. S ahogy lassan, gyelve lpdelt a hegyoldal kanyargs svnyn, rnykos tlgyek, borzolt fenyk alatt, a vnember gondolatai messze jrtak. Egy rgi, odaveszett otthon hajdani gymlcssben. Vajon a pojnyikalmafk megvannak-e mg? — tndtt. A muskotly krte? A szlskert fltt a vn difk?
A hz bizonyra sszedlt azta, gondolta s shajtott hozz. Harminc esztend bizony nagy id. Taln a gymlcsfkat is kivgtk mr azta, ki tudja? De a szomorsg nem sajgott mr nagyon. Megszokott, szinte megbklt szomorsg volt az emlkk vnlt hajdani otthon tvolod kpe. Bizony, sok id eltelt. . .
Tova lent feltnt mr a fk kztt az j otthon fnyes lemezfdele s hallani lehetett lentrl a kispatakot is. Immr hat ve, mita nyugdjaztk a gyri munkbl, ide hzdott meg, hogy legalbb a hegyek kztt lehessen jra. Kedves hely volt ez, ott a Fsts Hegyek lbnl, szp, bks s szeld. Vnembernek val, meghalni val hely volt. Br a hegyek mgsem voltak ugyanazok. Valami hinyzott bellk. Taln az ifjkor emlkei, a muskotlykrtve ze, erdlyi vadvirgok illata, ki tudja . . . Valami hinyzott.
A nagy veres kutya elre loholt, kilg nyelvvel. Taln a patak csrgse hvta. De hirtelen csak megllt s ugatni kezdett a hz fel. Majd ugatva egyre, eliramodott lefele a lejtn. De akkor mr a vnember is kirt a tiszts cscskre. Lent, a kisfahz tornca eltt kt gpkocsi is llt a sajt cska tragacsa mellett. Egyiket felismerte nyomban: a helybeli deputy aranycsillagos szolglati jrmve volt. Mellette pedig egy hossz, fekete, idegen kocsi.
— Na, ki a fene? — tndtt a vnember, karjn a gombs kosrral s meggyorstotta kiss a lpteit. A nagy veres kutya mr ott ugatott akkor a hz sarkban.
— Burkus, nye! — rikkantotta el magt a vnember. — Nyehnye!
Gazdja szavtl abbahagyta a kutya az acsarkodst s csak llt ott, akr a cvek. A hangra mozgs tmadt odalent az rnykos torncon. Egy kpcs, egyenruhs ember lejtt a kislpcsn s rszlt a kutyra. A deputy volt. Egy magas, sttruhs ember felkelt a padrl, fekete irattskval a hna alatt s a korlthoz lpve nzett az rkez fel. Egy harmadik emberi alak lve maradt htul, a tornc rnykban lv kerti szken.
A kutya vakkantott egyet, htra nzett a gazdjra, majd megindult le a patak fel.
A deputy elbe jtt az tig. Gondterheltnek ltszott.
— Sorry, Mister Pujoni —, drmgte fojtott hangon. — Ha tudtam volna, mirl van sz, kldtem volna figyelmeztetst. Megleptek engem is...
— Nem baj, Joe, nem baj —, vigasztalta jszivvel a vnember —, brkit is hoztl, jl tetted. Kik ezek az urak?
— Hivatalos szemlyek, Washingtonbl —, morogta a deputy s tbbet nem szlt, csak ballagott nagy slyos lptekkel a vnember mellett, a vrakozk fel.
A lpcs fejnl ll sttruhs, csontos, komoly brzat ember elhzott bels zsebbl egy kis fekete igazolvnytrct s kinyitva a vnember el tartotta:
— Thomas Holt, rendkvli nyomoz, az Igazsggytl. n Vasile Pujoni?
A vnember megtorpant a sztl, arca megkemnyedett s haragosan mondta:
— Az n nevem Pujoni Lszl. Leslie Pujoni, itt Amenkban. Az idegen, nyugodt mozdulattal elhzott egy sszehajtogatott paprost a zsebbl s belenzett.
— Vasile Pujoni. Mi ezt az embert keressk. Ha maga Leslie, akkor ki ez a Vasile? Rokona?
— Leslie s Vasile ugyanaz a nv. — szlalt meg les kellemetlen hangon a torncon l idegen, egy harminc-negyven v kztti, vereshaj, hosszlb, pufkarc, sportruhs fiatalember. — Leslie angolul van. Vasile romnul. Lszl magyarul — ennyi az egsz.
— Ez Mister Blum, szakrt s tolmcs — mutatta be kelletlenl ksrjt a nyomoztiszt. — n teht azonos ezzel a Vasilvel. Romn llampolgr volt. Igaz?
A vnember keskenyre szortotta a szjt, fllpett a hrom kis lpcsfokon a torncra s megllt, szemben a washingtoni nyomozval.
— Nem magam szndkbl lettem azz —, mondta kurtn. --Mirt rdekli magt mindez?
A sttruhs rnzett s szrazon, minden indulat nlkl mondta:
— nt azzal vdoljk, hogy 1944 oktberben bntetteket kvetett el Romniban, melyek kimertik a hbors bnssg nemzetkzileg elismert fogalmt. Az n megbizatsom az, hogy kihallgassam nt.
A vnember dbbenve meredt re egy hossz pillanatig, aztn felcsattant belle a sz:
— Kik vdolnak s mivel? A nyomoz llegzett.
— Taln ljnk le ehhez — felelte komoran —, ha megengedi?
— Tessk —, mutatott a tornc btoraira az reg magyar — akr itt, a kerti szkre, akr odbb, az asztal mell.
— Az asztalnl jobb lesz —, vlte a washingtoni s kezben a nagy fekete irattskval megindult a kecskelb kerti asztal fel.
— ljn le, ahova jl esik —, biztatta a vnember. — n beviszem elbb ezeket a gombkat a konyhba, vzbe teszem. . .
Karjn a kiskosrral benyitott a hzba. A Blum nevezet sportruhs lve maradt, de nyugtalan, krd szemmel meredt a nyomozra, az pedig htra fordult a lpcs alatt csorg deputy fel, s krds volt az tekintetben is.
A kpcs deputy bosszsan legyintett.
— Nem megy sehova, ne fljenek attl —, morogta s kikptt a gyepre. — Mister Pujoni nem affle ember. . .
A nyomoz szket hzott az asztalhoz, lelt, kibontotta az irattskt s vaskos iratcsomt emelt ki belle. Rendezgetni kezdte a paprokat. Blum cigarettra gyjtott s knyelmesen htradlt a reccsen kerti szken. Lbait keresztbe rakta s belefjta a fstt a fenyillat, nyrvgi dlutnba. A deputy nagyot shajtott s lelt a msodik lpcsfokra, htat fordtva a torncon lknek.
Kis id mlva visszatrt a vnember. Kancst hozott s poharakat.
— Csak vzzel tudom megknlni — mondta —, mert gyomorbajom miatt egyebet nem tartok a hzban. Ennl jobb vizet viszont nem lelnek sehol. . .
Megtlttte a poharakat s lelt maga is. Rknyklt az asztalra s gy mondta.
— Naht, . . !
A washingtoni nyomoz shajtott egyet.
— Tud n arrl, hogy hbors bnsnek nyilvntottk Romniba?
A vnember megvonta a vllt:
— Aki hbort veszt, az hbors bns. gy volt ez, mita vilg a vilg.
Odbb, a knyelmes kerti szkben terpeszked vereshaj tolmcs elvakkantotta magt, gnyosan, mint aki rhejt fojt vissza magban. A lpcsn gunnyaszt deputy lejjebb hajtotta a fejt. A •washingtoni azonban gy tett, mintha nem hallotta volna a feleletet.
— J na —, mondta hvsen s kezbe vett egy gprsos, pecstes vet —, kezdjk ht mindjrt ezzel. A tbbi amgyis inkbb csak affle jellemfestst szolgl tanvalloms, melynek nagy rsze npellenes magatartsra vonatkozik, fasiszta belltottsgt vilgtja meg s gy tovbb. Tudjuk jl, hogy forradalmak, erszakos kormnyvltozsok idejn mindig akadnak szemlyes ellensgek, akik ilyen vagy amolyan oknl fogva igyekeznek befeketteni azokat, akik azeltt uralmon voltak. Tudomsra kvnom hozni mindjrt az elejn, hogy az ilyesmit mi nem vesszk tudomsul. Ez a jegyzknyv itt azonban komoly. Az ll benne, hogy egy bizonyos Vasile Pujoni, puini lakos, 1944. oktber 16-n, Puin kzsgben, Romniban, hat szemlyt meglt, ngy katont s kt civilt. Egy harmadik civilt pedig slyosan megsebestett. Na most. Els krds: azonos-e n azzal a Vasile Pujoni puini lakossal), aki 1944. oktber tizenhatodikn Puin kzsgben tartzkodott?
Szavai utn jghideg csnd dermedt a torncra, s a napsugaras nyrvgi dlutn is mintha messzire hzdott volna a hegyek kz.
— Ki vdol mindezzel? — krdezte a vnember halkan.
— Ezt most mg nem rulhatjuk el — felelte kimrten a nyomoz —, mg be nem bizonyosodtunk . . .
— n. vagyok a fvdl —, vgott a szavba lesen a cigarettz fiatalember. — A romn npbrsg mr hozott tletet ebben az gyben, mg 1945-ben. De itt az Amerikai Egyeslt llamokban a fvdl ma n vagyok!
A washingtoni bosszsan mordult felje:
— Ez most nem tartozik ide, Mister Blum! Mi nyomozunk, nem vdolunk!
A vnember mintha meg se hallotta volna a nyomoz szavait. Kvncsi tekintettel fordult a bosszsgban elvrsd idegen fel.
— Kornl fogva ott se lehetett, fiatalember —, mondta csndesen. Miknt tanskodhatna?
A krdezett indulatos mozdulattal dobta el a cigarettjt, gyllettl eltorzult arccal fordult a hzigazdhoz.
— Az n nevem Dvid Blum — csattant lesen a hangja —, valamikor Dvid Blum junior, de hsz ve mr csak Dvid Blum, mert apm vgl is, sok szenveds utn, belepusztult, amit magtl kapott azon a napon!
Csnd volt a szavai utn.
— Maga volt az a Vasile Pujoni, aki ezt elkvette? — krdezte hidegen a washingtoni nyomoz.
A vnember szrke arccal, mereven nzte a kigylt brzat fiatalembert. Aztn blintott nhnyszor.
— Blum Dvid — mondta halkan —, emlkszem az apdra. Boltos volt a faluban. J boltos. Pnz nlkl is adott kolajat, st, miegymst annak, akinek nem volt pnze. Elfogadott rte tojst, csirkt, malacot, kinek mije volt a hz krl. Hetenknt egyszer aztn bement Szamosjvrra, egylovas szekervel, s pnzz tette mindazt, amit a parasztok adtak neki. Nem fizetett r soha, az biztos . ..
— Magnak birtoka volt Puinba, igaz? — vgott szavba a nyomoz, paprjait nzegetve. — Udvarhzban lt s dolgoztatta a parasztokat? Izgatott a romn np s a romn hatsgok ellen?
— lljunk meg itt, ebben a percben! — emelte fl ujjt a vn Pujoni Lszl, szigoran. — Valamit tisztznunk kell. Elszr is, az n birtokom nem Puinban volt, hanem Kispujonban. Tisztessgesen szerzett s aprl-fira szll csaldi birtok volt, amit mg Nagy Lajos kirly adomnyozott, nemessggel egytt a kispujoni Pujoni Andrsnak, vitzsgrt. Mirnk mr csak szznegyven hold jutott az si birtokbl, de szmunkra az volt a legszebb s legdrgbb fld ezen a vilgon. Hzunk is volt, a gymlcsskert alatt. Nem udvarhz, csak hz, zsindelyfedeles hz, hatszobs. Papros szerint nem az enym volt ugyan, hanem az apm. De ott nttem fl, az volt az otthonom.
— Aztn jttek a romnok. Nem hvtuk ket, hiszen nekik is volt sajt orszguk a hegyeken tl. Mgis jttek. Elbb csak kregetve, alzatosan. kapm, ddapm befogadtk ket, munkt adtak nekik. Templomot is ptettek a szmukra, papot is fogadtak bel. Tudom, ma divatos azt mondani, hogy elnyomtuk ket. De az igazsg az, hogy megmaradhattak romnoknak, mg az orszg nyelvt sem kellett megtanuljk s szaporodtak, egyre szaporodtak. Mikor n elrtem a tizedik vemet, egyszerre csak ott voltak a katonik is, a hegyeken tlrl. Letptk a kzsg hzrl a magyar cmert s flszgeztk he-lybe a magukt. Romnia lettnk, verje meg az Isten . . .
— Bngyet nyomozni jttnk ide vagy trtnelmi eladst hallgatni? — - szlt kzbe gnyosan Blum Dvid, a nyomozhoz intzve a szt s j cigarettrt nylt a zsebbe.
— Trjnk vissza a trgyra, Mister Pujoni. — mondta komoran a nyomoz. — Maga azt lltja, hogy egy Kispujon nev helysgben lt s ezt rta a hivatalos paprokra is, amikor llampolgrsgrt folyamodott. Itt viszont az ll, hogy lakhelye Puin volt. Nos, melyik igaz? Flrevezette-e a bevndorlsi hatsgokat vagy nem? Elszr is ezt kell tisztzzuk.
— Hiszen ppen errl beszlek—, felelte a vnember trelmetlenl. — Kzsgnk neve hatszz esztendn keresztl Kispujon volt. Aztn egyszerre csak jttek a romnok, ledntttk az tszli tblt s jat emeltek a helybe, amelyiken az llt, Puin. Amint mondtam, hiba fogadtuk be ket jszvvel, beszlni nem tanultak meg soha. Pujont Puinnak ejtettk szrs nyelvkkel, s aztn rnk erszakoltk az elcsftott nevet. Ezt tettk minden vrosunkkal. Mg a neveinkkel is. Hiba llt a keresztlevelemen, hogy Lszl vagyok, k Vasilt csinltak belle.
— Ez megmagyarzza a nvklnbsgeket.— blintott a nyomoz. — Megllaptottuk teht, hogy maga azonos azzal a Vasile Pujonival, akit 1945-ben a cluji npbrsg eltt tbbszrs gyilkossggal vdoltak. Tudott n errl?
— Miknt tudhattam volna? — felelte a vnember kurtn. — Nem voltam ott.
— Nem volt ott? — csodlkozott a nyomoz s lapozni kezdett a paprok kztt. — Ht lssuk csak, hol tartzkodott 1945 . . .mjusban?
— Ausztriban. Bcs mellett. Meneklttborban.
— s 1944. oktber tizenhatodikn?
— Akkor otthon voltam. Kispujonban. — felelte halkan a vn-ember. — Ez a rsze igaz. Azon a napon otthon voltam . . .
— Teht beismeri a gyilkossgot? — csattant fl les hangon a fiatalember. — Beismeri, hogy apm hallt okozta?
— Mister Blum, itt csak n krdezek —, szlt re szrazon a nyomoz. — Mister Pujoni eddig csak annyit ismert be, hogy a krdses napon ott tartzkodott a bntett helyn. Nos —, fordult a vnemberhez — elmondan-e sajt szavaival, hogy mi trtnt azon a napon?
— El n, szvesen — felelte csndesen Pujoni Lszl s shajtott hozz —, br veken keresztl igyekeztem megfeledkezni mindarrl, ami akkor trtnt. De sajnos vannak dolgok, amiket nem lehet elfelejteni, brmennyire igyeksznk is . . .
Shajtott jra. Kezbe vette a vizespoharat s kortyolt belle. Koppant a pohr, amikor visszatette az asztalra.
— Hbor volt, azt tudjk. Betrtek haznkba az oroszok s velk trtek vissza a romnok is. Mert nhny gynyrszp rvid esztendre megmentdtnk tlk, emlkeznek taln arra is. Romnia s Magyarorszg megegyeztek abban, hogy kettvgjk Erdlyt. Bcsi dntsnek neveztk volt. Mi visszakerltnk Magyarorszghoz. Maguk itt Amerikban meg sem rtik, hogy mit jelent ez. Hivatalokban, vastllomsokon jra szabad volt magyarul beszlnnk. A falu vgn ott volt a rgi szp felirat: Kispujon. Az iskolban jra magyarul tanulhattak, s magyar dalokat nekelhettek a gyerekek. Hivatalos paprokon jra Lszl volt a nevem s a hivatalos paprokat magyar hivatalnokok lltottk ki jra, magyar nyelven. Senki se kiltott renk tbb, hogy „kinye ungur" — kutya magyar!
— Apm kitzte hzunkra a rgi, kopott magyar zszlt, amit a padls zugban rejtegetett huszonkt vig. Szp vilg volt a vilg megint. Aztn beleestnk jra a hborba s engem behvtak katonnak. Ez negyvenkettben trtnt. Negyvenkett mjusban. S negyvenhromban mr kint voltam az orosz fronton. Kijev felett, Ukrajnban ...
Mlyet, nagyot shajtott. Shajtsra flnzett lbnl a nagy veres kutya, megnyalta gazdja lecsng, eres kezt s csvlt egyet a farkn. A vnember megveregette gyngden a kutya fejt.
— Klns dolog a hbor —, folytatta lassan, mint aki nehezen leli a szavakat. — Az embert egyenruhba ltztetik, fegyvert adnak a kezbe, s azt mondjk: vdd a hazt! Aztn elviszik valahova rnessze, ahol semmi keresnivalja sincs s egyszerre csak ldzni kezdenek r idegen emberek . . . s az ember visszal, hogy mentse a brt...
— Maga a ncik oldaln harcolt, ne feledjk! — szlalt meg jra Blum.
— n a magyarok oldaln harcoltam! — csattant fl a vnember, de a hajdani boltos fia letorkolta.
— Maga a magyar fasiszta kormnyt szolglta ki!
— Igaz ez? — emelte fl fejt a nyomoz.
— A magyar kirlyi hadseregben szolgltam, ez igaz —, felelte a vn Pujoni kimrten —, de hogy fasiszta kormny lett volna az akkori magyar kormny, ez aljas hazugsg! A kommunista gyilkosok neveztk el annak, akik szmra fasiszta volt mindenki, aki nem Sztlint dicstette. Magyarorszg szabad vlasztsokon, szabad prtrendszeren alapul alkotmnyos kirlysg volt, akrcsak Anglia — folytatta emelt hangon, nem pedig szocialista diktatra. A fasiszta jelz kimondottan Mussolini-fle szocializmust jelent, mg a nci sz Hitler-mintj nemzeti-szocializmust. Magyarorszg kapitalista orszg volt, akrcsak Amerika, az emberi jogokat trvnyes alkotmny biztostotta . . .
— Akkor mirt ldztk a zsidkat? — vgott a szavba lesen a fiatalember.
A vnember rnzett.
— Ha ldztk volna — mondta csndesen —, akkor a maga nagyapjnak s utna a maga apjnak nem lett volna boltja a faluban, jvedelmez brhza Kolozsvrt, pnze a bankokban . . .
— Ne trjnk le a trgyrl — szlt kzbe szigor hangon a nyomoz. — Folytassa, krem.
reg Pujoni mly llegzetet vett.
— Hol voltam ht? Igen, a hbor. Csnya, zrzavaros hbor volt. Tudtuk, hogy az orosz ellensgnk, mert a kommunizmust kszlt renk erszakolni. Amit meg is tett. Ellensg volt a romn is, mert orszgunkat, szabadsgunkat akarta elrabolni jra. De ellensg volt a nmet is, pedig egytt kellett harcoljunk az oroszok ellen. j-szaknknt, a lvszrokban arrl beszltnk, hogy taln az orosz meg a nmet rendre agyonverik egymst s megmentdnk mindketttl. De maguk odalltak Sztlin mell s ezzel eldlt a sorsunk.
— Halljk? Most mr az amerikai kormnyt is kritizlja! — bffent fl Blum gnyosan.
A nyomoz megkocogtatta ceruzjval az asztalt.
— Trjnk vissza a trgyra —, mondta szigoran. A vnember megint shajtott, a szeme elnzett messze, a napsttte hegyek kz.
— Pokoli hbor volt —, folytatta halkan, olyan akadozva, mint aki nehezen tudja az emlkek zsfoltsgt szavakba prselni. — Visszafele, mindg csak visszafele. A kvetkez esztend szn. 1944-ben mr sajt haznkban kzdttnk az rvz ellen, mely szennyes, borzalommal sprte el mindazt, amit mi letnek ismertnk. Erdly fldjt dltk mr akkor az oroszok s velk trtek vissza a romnok is, akrcsak egy csorda vrszomjas vadllat. Iszony s hajmereszt hrek jrtak arrl, hogy miket kvettek el magyar falvakban s vrosokban az otthonmaradottakkal. Klnsen lnyokkal s asszonyokkal. A frfiakat egyszeren elhajtottk knyszermunkra, mint az igavon barmot. De amit a nkn vghez vittek!... Naponta szktek meg a katonk, kiknek csaldjuk volt, hogy otthon lehessenek szeretteikkel a bajban ...
— n legnyember voltam, Istennek hla. Anym sem lt mr akkor. Apm volt csak otthon. Vnlben, akrcsak n ma. Mikor megtudtam a parancsnoksgon, hogy leszerelik s hazaeresztik azokat, akik Erdlybl valk s otthon kvnnak maradni, n is jelentkeztem. Htrakldtek Kolozsvrra, ahol megkaptam a paprjaimat s civil ruht vehettem magamra. Akkor mr hallani lehetett az gyk drgst Kolozsvrt is s romn meg orosz replgpek bombztk naponta a vrost. Aki tehette, meneklt.
— Prbltam teherkocsit brelni, hogy hazafuthassak vele, flrakhassam r apmat, egy kevs holmit s menekedhessek vele nyugatnak, mint msok, a vrengz hadak ell. De nem lehetett gpkocsit kapni sehol. A visszavonul nmetek magukkal vittk mind. Gyalog indultam ht, hogy legalbb otthon lehessek apm mellett, amikor rszakad a veszedelem.
— Az orszgt zsfolva volt meneklk szekereivel. Sznalmas ltvny volt, htborzongat ltvny. Mintha az orszg minden npe tra kelt volna, hogy lett mentse. Emberek kromkodtak, gyermekek srtak, az elakadt szekereket egyszeren az rokba dntttk a mgtte jvk. Menekls volt, szrnysges menekls. A vilg vge lehet csak ilyen . . .
— Apahdnl elhagytam az orszgtat s feltrtem zrg kukoricafldeken keresztl a bonchidai gerincre. Onnan tovbb. Szknek. Mikor a Szentegyedi-t felett kirtem az erdbl, tudtam, hogy ksn rkeztem. Lent a vlgyben puskk ropogtak. Gppisztoly kerepelt. A legelszl akcsor vdelmben egy szakaszra val nmet katona cammogott htrafel, lomposan, fradtan, a vert sereg siralmas maradka. Az erd mentn megkerltem a szentegyedi vlgykatlant, de mikor a Vereserd cscskhez rtem, meglttam az els ellensges katonkat. Ma sem tudom, hogy oroszok voltak-e vagy romnok. Kispujonbl msztak el, tmtten, akr a hangyk s mentek flfele a legeln, Szentegyed fel.
— Behzdtam a bokrokba s megvrtam, mg lassan, thaladtak a gerincen. Dlutn volt mg, de az alhanyatl szi nap mr elrte htam megett a megsrgult fk tetejt. A karrm hromnegyed tt mutatott. Alattam, a faluban, ugattak mindentt a kutyk. Itt-ott lvs csattant, kutya vonytott. Emberek ordtoztak. Asszonysikolts hastott a flembe. Szemkzt a falu feletti meredek hegyoldalban tisztn lthattam a szlnket. A bcsz napfny olyan bksnek tnt, hogy sszeszorult tle a torkom.
— Szemem megkereste a templom tornytl jobbra a hzunkat, ott az almskert lankja alatt. De csak a feketre vnlt zsindelytet kicsike cscskt lthattam a krltte tornyosul fktl. Aztn. meghallottam jra egy sikoltst. Szrnysges, vrfagyaszt asszonysikolts volt. A falubl jtt. Nem brtam az idegeimmel. Kiugrottam a bokrok kzl s futni kezdtem lefele, a falu irnyba.
— Mikor az els szilvskertet elrtem, megjtt az eszem s ahelyett, hogy egyenesen tvgtam volna a falun az otthonunk fel, megkerltem a kerteket egszen a tls oldalig s az almafk kztt ereszkedtem csak al. A nap mr ott lt akkor szemkzt velem a Vereserd htn s rozsdavrs fnye megcsillant az almafk srgul levelein.
— Egyszer csak valami csnya, recseg, vinnyog hang ttte meg a flemet. A hzunk fell jtt. Torz, flbnt heged szava volt, mint amilyennel romn falusi tncok al hztk a zent flrszeg cignyok. Az ebdlszoba ablaka nyitva volt a kert fel s onnan jtt a hang. Rszeg ordtozs ksrte. „Zsoake, zsoake, Nyikulja! Zsoake, zsoake Nyikulje!" hangzott rszeg torokbl az olh medvetncoltatk ismert rigmusa: „Tncolj, tncolj Nyikulj!" s minden vers utn valami csattant, mintha korbcs lett volna.
— Odaosontam az ablakhoz s benztem. Azt hiszem nhny pillanatra mg a szvem dobbansa is elakadt s ereimben megfagyott a vr. Ebdlasztalunknl ngyen ltek. Katonk. Romnok. Kett httal felm, kett szemben. Egy civil ruhs ember, akit jl ismertem, vizes korsbl bort tlttt az elttk ll poharakba. Egy msik civil ruhs ember grblt vonval cska hegedt nyaggatott az lla alatt s egy harmadik civil ruhs, httal felm, rekedten ordtozta:
„zsoake, zsoake Nyikulaje!" A szijkorbcsot tart keze minden sor utn lecsapott valamire. Egy siralmas emberi roncsra, aki prre vetkztetve, kutyalnccal a nyakn ott szkdstt ktsgbeesetten az asztal sarknl, a hegeds s a korbcsos knzi kztt, mint a tncol medvk szoktk. „Tncolj, tncolj kutya magyar!" vlttt re rszeg hangon a korbcsos. „Mutasd, hogy rvendezel Nagyromninak!" S lecsapott a szerencstlenre jra a korbcs. A katonk rhgtek az asztalnl. „Tlts bort a szjba, zsid!" parancsolta az egyik. „Hadd legyen jobb kedve a medvteknek!" S ahogy a boroskancss odalpett a siralmas, meztelen emberi alakhoz s lla al nylva flemelte elcsukl fejt, hogy bort tlthessen a vonagl szjba, rismertem: az apm volt.
— Egy pillanatra mg az let is megfagyott bennem. Aztn gondolkods nlkl, mint a vadllat, beugrottam a nyitott ablakon, elkaptam a korbcsos ember emelked kezt s klm az arcba vgott. Alig egy lpsre, a falnak tmasztva, meglttam egy gppisztolyt. Flkaptam s tzet nyitottam a szobban lvkre. Addig tartottam ujjamat a ravaszon, mg kifogyott a fegyverbl a goly.
— gy trtnt. Hogy hnyat ltem meg s kiket, nem tudom. Szegny apmat lben vittem ki az erdbe s ott halt meg a karjaimban, mieltt vres, megcsfolt testt letehettem volna.
Elhallgatott. Vllai elreroskadtak s gy lt ott, maga el nzve, mint akit lehz az emlkezs slya. A torncra mlysges csnd nehezedett. Messze valahol a napsttte erdk kztt harkly kopogott s gy hangzott kopcsolsa, mintha valaki szget kalaplna egy risi koporsban.
— rdekes mese —, szlalt meg elsnek Blum Dvid, a hajdani boltos fia —, csak az a baj vele, hogy nem maradt tan!
— Maradt —, felelte a vnember csndesen s a fiatalemberre nzett. — Egy szemtan megmaradt s mg lt utna vekig, ahogy maga mondta az elbb.
A fiatalember felpattant a szkrl, mintha kgy marta volna meg. De felfigyelt a nyomoz is az asztal mellett s a deputy a lpcsn.
— Apmat meri belekeverni a hazugsgaiba!? — rikoltott nekivadultan a hajdani boltos fia s flemelt kllel elre lpett.
A veres kutya morogva szktt lbra. Szrt borzolva vicsorgott a tmadra. De lbon volt mr akkor a deputy is s egyetlen lpssel a fiatalember mgtt termett. Elkapta klt. De lbon volt a nyomoz is s haragosan frmedt ksrjre:
— Mister Blum! Viselkedse megbocsthatatlan!
— Halott apmat gyalzta! — acsarkodott a fiatalember, kirntva klt a deputy szortsbl. — El kell trjem ezt is? Nem elg, amit apmmal elkvetett?
A nyomoz szigor arccal fordult a vnemberhez.
— Mister Pujoni, figyelmeztetnem kell. . .
— Egy pillanatra —, emelte fl a vnember a kezt nyugodtan s anlkl, hogy lbra kelt volna. — Csak egy pillanatra krem a trelmket. Amikor Mister Blum flemelte az klt, meglttam egy gyrt az ujjn.
— Apmtl rkltem, mi kze hozz? — mordult fl jra a fiatalember.
— Gondoltam —, blintott Pujoni Lszl. — Meggynglt ugyan a szemem, nem ltok vele olyan tisztn, mint rgen, de azt hiszem, meg tudom mondani, hogy mi van azon a gyrn. Sttzld kbe vsve koront vdelmez kard, jobb oldaln flhold, baloldaln csillag. A Pujoni-csald cmere. Ngyszz ves pecstgyr az, amit apm ujjrl tpett le valaki azon a napon. Mg vrzett a helye, amikor ott az erdszln letettem a fre. Soha sem hzta volt le az ujjrl s bele volt mr nve kiss a megcsontosodott izletek kz. gy tpte le rla valaki, erszakkal, brrel s hssal egytt. .. Azon a napon. Ott az ebdlben.
Csnd volt. A kutya se morgott mr, csak rajta tartotta szemt az ellensges idegenen. Annak kkes szrkre spadt az arca, s a szja szglete remegett.
— Szabad megnznem a gyrt? — szlalt meg mogorvn a deputy, elrenyjtva a kezt.
— Nem ktelezhetjk arra, hogy megmutassa —, figyelmeztette a washingtoni. — Erre nincs felhatalmazsunk ...
— Itt van, megnzhetik. Nincs mit titkolnom, — sziszegte haragosan a fiatalember s ingerlt mozdulattal lehzta ujjrl az aranygyrt. — Elvgre hallottk, hogy boltos volt az apm. Vsrolhatta a gyrt valakitl! . . .
Elbb a deputy vizsglta meg a gyrt, majd sz nlkl odanyjtotta a washingtoninak.
— Lehetsges az is —, blintott bksen a vnember — biztos csak az, hogy volt, aki a bort tltgette a katonk poharba s az apm szjba. Ott volt a knzk kztt s ezt igazn sajnlom . . .
— Honnan tudja, hogy nem segteni akart? — mordult fl, de most mr ttovzva a boltos fia.
— Igaz, azt nem tudhatjuk —, blintott a vnember s szeme elnzett messzire az erd kz, mintha a mltat kereste volna. — Sok mindent nem tudhatunk . . .
A csnd masszja sszefolyt megint s elnyelte a szavak nyomt. A washingtoni gondosan megvizsglta a gyrt s odanyjtotta ksrjnek. De az nem nylt utna. Csak elfordult s megrzta a fejt:
— Nekem nem kell tbb —, mondta s a hangja rekedtnek tnt. — Ami nem az enym, az nem az enym.
Anlkl, hogy brkire is rnzett volna, a lpcs fel indult.
— A vdat visszavonom —, mondta mg szrazan. — Rm ne szmtsanak tbb.
Azzal lement a lpcsn s elindult a fekete gpkocsi fel. A washingtoni nyomoz letette a gyrt az asztalra. sszeszedte a paprjait s visszasllyesztette az irattskba.
— Bocssson meg, hogy hborgattuk, Mister Pujoni —, mondta. — Ktelessgemet teljestettem csak. Csupn a szraz tnyek rdekelnek. A mlt kirtkelse nem az n dolgom. Lehet, hogy hallani fog mg rlunk, lehet, hogy nem.
A vnember blintott az asztalnl.
— Mikppen mondja a Biblia? Hadd temessk el a holtakat s emssze meg nmagt a mlt. . . valahogy gy szl, de nem emlkszem mr vilgosan r.
— Good day, sir. Jnapot —, mondta a nyomoz s biccentett a fejvel. Aztn elindult is a lpcs fel, hna alatt a fekete tskval.
— Viszontltsra, miszter Pujoni —, bcszott a deputy is, szinte szgyenkezve s hozztette, morogva. — Szgyen s gyalzat, hogy ennyi id mlva is mg mindig bnbakot keresnek. . .
— Good day, gentlemen —, szlt a vnember a tvozk utn, aztn csak lt ott, a gyrre bmulva s szembl lassan szivrogni kezdtek a knnyek.

 

 

,,S fenn a csndes szobron lve az a Holl egyedl e
Szt tagolta, mintha lelke ebbe volna ntve mr,
Nem nylt ms igre ajka, nem rebbent a toll se rajta,
S n szlk, alig shajtva. "Majd csak elmegy, messziszll,
Mint remnyek, mint bartok...holnap ez is messziszll."
S szlt a Holl: "Soha mr!" "

Hrlevl feliratkozs
E-mail cm:

Feliratkozs
Leiratkozs
SgSg
 
Naptr
2025. prilis
HKSCPSV
31
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
01
02
03
04
<<   >>
 
ra
 
Szavazs
Lezrt szavazsok
 
Linkek
 

Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kiköt&#245; felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Advent a Mesetárban! Téli és karácsonyi mesék és színezõk várnak! Nézzetek be hozzánk!