Mrai Sndor:
2007.06.23. 18:04
Az ifjsgtl jkedven kell bcszni. Teht nem meghatottan s nem is rzelmesen, mint a gyngk, nyafkk s tjkozatlanok cselekszik, akik lehorgasztott fvel, knnybe lbadt szemekkel bmulnak a tvoz ifjsg utn, bcst intenek s nsajnl rzelmessgtl remeg hangon nygdcselik: „Vale, Ifjsg!... Tovatnsz, boldog Ifjsg.” gy nem szabad bcszni az ifjkortl. Jkedven, teli tdbl, harsog nevetssel kell bcszni az ifjsgtl, mint aki megbzhatatlan titrstl szabadul meg. Ezt kell mondani: „Tnj csak el, Ifjsg. Sznalom nlkl nzem tvozsod. Nem is volt olyan j ifjnak lenni. Zavar volt, kd, vgyakozs, tjkozatlansg, hamis fogalmak, mg sokkal hamisabb kpzetek, vgy s flelem, hogy elmaradunk a nagy versenyben. S mikor karjaink kztt tartottunk valakit, mennyi flrerts! S a flelem, hogy elmulasztjuk a Msikat, aki igazibb! S a hrnv, melyre ifjan vgytunk, milyen ms volt, mennyivel gyansabb s illanbb, mikor aztn megrkezett! S a vilgi javak, mikor elrkeztek letnkbe, mily gyansan ragadtak az emberi irigysg szutyktl! Nem, az ifjsgtl sajnlkozs nlkl lehet bcszni. Lzllapot volt ez, meghat s gyngd nkvlet. Most, mikor elmgy, Ifjsg, rmmel fordulok a msik tj fel. Most mr n vagyok n, tettl talpig. Nem j, nem blcs, nem egszen igazsgos: de mr gyantok valamit arrl, mi az igazsg? Vesm nem olyan j mr; de az rtelmem lesebb. Csaldsok nem rhetnek, legfllebb meglepetsek.” Mondd gy: „Hla Istennek, vget rt az ifjsg.”
Valahnyszor igazsgtalansggal vagy kegyetlensggel tallkozunk az letben – egy gyermeket knoznak, llatot bntalmaznak, egy embert megalznak, vagy nem adjk meg neki azt, ami isteni s emberi jog szerint megilleti –, mindig jra s jra megksrt a krds, jogod s ktelessged-e beavatkozni, kzbeszlani, idegen sorsok perpatvarban a fogadatlan prktor hltlan szerept vllalni? Vagy menj odbb, rossz lelkiismerettel, de srtetlenl?
Tudjad, hogy idegenek s a vilg dolgaiba csak addig van jogod beavatkozni, amg te, szemlyesen, idegen emberek vagy hatsgok kzbejtte nlkl, csakugyan segteni is tudsz ott, ahol mltatlansgot, igazsgtalansgot vagy kegyetlensget tapasztalsz. Mert aki, jogos felhborodssal, thrtja ilyenkor a segtsget msokra, „felhvja” a hatsg vagy az emberbartok figyelmt arra, amit ltott, mr „gyet” csinl az emberi nyomorsgbl, mr szerepet vllal a szenveds s a segtsg kztt, mr megcsalja nmagt s a vilgot. Maradj egyedl az emberi szenvedssel, s iparkodj a magad ereje szerint segteni. Ha letrlheted egy gyermek arcrl a knnyeket, ha megknnytheted egy beteg l sorst, ha pnzt adhatsz, ami a tid, vagy ruhadarabokat adhatsz a rongyosnak, vagy tanccsal s cselekedettel segthetsz valamiben, szemlyesen – akkor, csak akkor jogod van, beavatkozni. De mindenki gyans, aki ilyen helyzetekben felhvja telefonon a rendrsget, vagy levelet r a lapoknak, vagy gyjtst rendez a bajbajutottak szmra, egyszval szerepflt csinl a msok nyomorsgbl a maga szmra. A te fjdalmad s nyomorsgod is szemlyes, segteni is csak szemlyesen lehet. Minden ms hisg.
A vilgi mltsg aranyfst s jtkpnz; de az emberi mltsg valsg, sznarany. Mirt jtszol hamis pnzrt, mikor Isten megtmte zsebed sznarannyal?
Brkivel llasz is szemkzt, tudjad, hogy csak ember, akinek a nagysgra egyetlen jogcme van: az igazsgossg.
Mindegy, mit mond, mit tud, mi a rangja? Csak akkor van joga ahhoz, hogy embernek tartsad, ha legyzi nmagban a hisgot, a vgyakat, a ggt s a kapzsisgot, s igazat szl gyedben s a vilg gyben, melyrl ppen beszltek. Minden ms lehet tetszets vagy megnyer, de tged ne flemltsen s ne is ksrtsen.
Beletrdni, hogy ember nem tud segteni. Nincs az a n s nincs az a bart. Belenyugodni, hogy taln nem is kell segtsg: ez a vergds, ez a remnytelensg, ezek a pillanatnyi megoldsok, ez az rk megoldatlansga mindennek, ami emberi, ez ppen a felttele annak, hogy ember maradjl s emberi mdon fejezd ki magad a vilgban.
A dolgok nem csak nmagukban vannak: perspektvjuk is van. Ezrt soha ne mondjad egy tnemnyrl: „ilyen vagy olyan” – csak ezt mondjad: „ebbl s ebbl a tvlatbl ilyennek ltszik.”
Az emberek szvesen dlyfsek s gyllkdk, mihelyst mdjuk nylik erre; s legtbbszr valban oly sajtosan kegyetlenek, mint a gyermekek. De te maradj alzatos, s ugyanakkor rizd meg mltsgodat.
Mert a kettt csak egyszerre rizheted meg. Emberi mltsgod torz magatarts lesz, ha nem dereng mgtte esend lnyed alzatnak ntudata; alzatos magatartsod egy puhny gyvasgnak kinyomata lesz, ha nem rzik e magatarts mgtt emberi rangod. Ha az emberek kztt kell lned – s nem vagy tapr, sem kesely, hol is lhetsz mshol? –, egyszerre kell uralkodnod s engedelmeskedned, mindig rangtartan s szernyen, mindig komolyan s kszsgesen, mindig alzatosan s mltsgosan. Msklnben pkhendi frter vagy csak, sznalmas s gyva rabszolga. De Epikttosz valban rabszolga volt: mgis, alzattal viselte ezt a sorsot s uralkodott az emberek fltt.
Meglep, mert egy emberbl kibuggyan az aljassg, mint a varangybl a mreg? De gondold csak meg, mifle ez az ember? Milyen torz, milyen ertlen, mennyire csak gyllt s irigysg az ereje?
Trld le a vladkot, mely arcodra frccsent, ne taposd el a varangyot, mert cipd bepiszkolod vrrel s gennyel.
A kifel hordott, feltnen mutogatott s bizonytgatott vallsossg mindig mly s gyva kapzsisgot s nemi hsget leplez.
A frfikor legnagyobb, tragikus ksrtse nem a n, hanem a hisg. Egyszerre megrohan a vilgi hsg: rangot akarsz, helyzetet az emberek kztt, cmet vagy rdemrendet, mindent, ami csillog, amit melledre akaszthatsz fityegkben, nvjegyedre nyomtathatsz res s hangzatos szavakban. Karosszket akarsz, mikor a tbbiek meztlb tolonganak az orszgutakon, s a vrosok flaszterein. Mltsgot akarsz, mikor az let az emberek tmegei szmra oly nyomorsgosan sivr, hogy legtbben elvesztik emberi mltsgukat is.
Ez a nehz ra a frfiletben. Legtbben elbuknak ilyenkor. Csak az marad ember s frfi, aki meg tud hajolni az emberi nyomorsg eltt, beri az egyetlen ranggal, melyet ember viselhet: a munka tudatnak s a segtkszsg, a trelmes mltnyossg rangjval, s elutast mindent, amit a vilg rtktelen elismersben adhat neki. Gondold csak meg ilyenkor, milyen aljas emberek viselik a legmagasabb cmeket s rangokat! Hivalkodnak rdemrendekkel! Maradj, cmtelenl s dsztelenl, ember. S akkor csakugyan lesz valamilyen rangod az emberek kztt. Msklnben csak mltsgos vagy kegyelmes r leszel – ilyen szerny vagy? Azt hittem, tbbre vgyol.
A test ellen ktflekppen lehet vtkezni: kicsapongssal vagy gyva, hi s srtdtt aszkzissel. Egyiket sem brja, dacosan s vgzetesen felel mindkt srtsre. A test csak az szintesget brja.
Azt hiszed, hzat ptettl, s plyd bszke ormairl elgedetten szemllheted a vilgot? Nem tudod, hogy rkk vndor maradsz, s minden, amit csinlsz, az ton halad vndor mozdulata? rkk vrosok, clok, letkorok s vltozsok kztt haladsz, s ha megpihensz, nem pihensz biztosabban, sem tartsabban, mint a vndor, aki megtttyed az tszli almafa rnykban egy flrra tkzben. Tudjad ezt, mikor terveket szvgetsz. Utad rtelme nem a cl, hanem a vndorls. Nem helyzetekben lsz, hanem tkzben.
A munkhoz, amely csak a tid, amely ell meneklni nincs mdod, sem jogod, amely vgzeted: nemcsak kszsg kell, kpessg, ismeret, tapasztals, nem. A munkhoz nemcsak sugallat kell s kegyelem. S nemcsak egy igavon llat szorgalma kell hozz. Mindez kell s mindez kevs.
A munkhoz isteni erny is kell. Ez az erny a trelem. Nem elhagyni a munkt. Nem meghklni. Nem megszkni elle. Trelmesen elviselni, gy, mint egy titokzatos betegsget, naprl napra, veken t, az leten t lni vele, mint a rab a porkolbbal, mint a beteg a nyavalyval, melyet Isten mrt r.
A trelem nem az ember ernye. Ha mgis vllalja s gyakorolja, akkor, csak akkor hasonlt nha Istenre.
Mindaz, amit a vilg akarhat tled, alku s flmegolds. Csak az szmt, amire te szerzdtl nmagaddal s jellemeddel. Ebben a szerzdsben nincsen alku.
Az let egy jellemtl kegyetlenebb kamatot szed, mint az uzsorsok. Mindenrt fizetned kell, a fggetlensgrt, az rmrt, a testi egszsgrt is, de legflelmesebben a jellemeddel s munkddal kttt szerzdsrt kell fizetned. Ennek a rabtartnak nem mondhatod soha: „Fj a fejem.” Vagy: „Mshoz volna kedvem.” A glyarabnak is knnyebb, mint annak, aki munkra szerzdtt jellemvel.
Nha gy rzed, meghalsz a kvetkez pillanatban. Ilyenkor nem kell flttlenl orvost hvni. Tanulj meg nem flni s nem remnykedni. A hall nem a legrosszabb, ami halandval trtnhet, nem, a hall egyltaln nem „rossz”: a hall semmilyen. Haljunk meg, ha kell, emberi mdon, teht mltsggal s kapkods, sivalkods nlkl.
De ljnk is, amg lehet, emberi mdon, teht figyelmesen, a jelensgek s tnemnyek rtelmt keresve, valdi termszett vizsglva. Mit is mondhatnl az orvosnak, ha elhvod a veszlyes pillanatban, s aztn rosszullted okt firtatja? rtelmed mkdik, teht illene mindent tudnod, ami testedre vonatkozik. S ha gy szemlled magad, egyszerre megdbbensz, milyen bonyolult a valsg: minden emberi dolognak vgtelen sok oka van, minden vonatkozs, mely a mindensghez kapcsol, oka valaminek, ami egyszer letnkben vagy szervezetnkben bekvetkezik, s a legfbb „ok” n magam vagyok, a ltezs tnye. Ez az „ok”, az let minden tnemnye mgtt. Ezt az okot lehet nknyesen megszntetni, de nem lehet teljesen sztszedni, sem megmagyarzni, sem megrteni.
Szeresd, hirdesd s valld meg az igazsgot, a kis s nagy igazsgot, a kznapok s a vgzetes percek igazsgait, mindig, btran s flelem nlkl. De nem rt, ha kzben csendesen mosolyogsz is: magadon is, az igazsgon is.
Mert az igazsg lland s vltozatlan, mint a termszet nagy trvnyei. De te, az ember, aki hiszel az igazsgban s megvallod azt, nem vagy lland, sem vltozatlan. Mr az idjrs is megvltoztatja szndkaid, mr a hess is eltrt az isteni parancs ltal kijellt trl, mr egy n is hatssal tud lenni red: ilyen vltozkony vagy. Mit is remlhetsz nmagadtl?... Hirdesd az igazsgot, de nem rt, ha nha mosolyogsz kzben.
Csodlatos az is, mennyire rzkenyek az emberek. Mint egy rzsa. Mint egy kankalin. Oly vgzetesen figyelnek minden szra, mely hisgukat srtheti, mint senki s semmi az lk vilgban. Egy hanglejts is hallra tud sebezni egy embert, igen, mr az is, ha ppen hallgatsz rla, mikor gy vrja, hogy dicsrjed, vagy helyeselj neki: rkk ellensgedd vltoztat egy embert. S ugyanezek az emberek, akik ilyen flelmesen finom hallssal rzkelnek mindent, ami szemlykre vonatkozik, akik egy kzszorts benssgn, egy telefonbeszlgets hanglejtsn is trzik a szemlyk fel villan vlemnyt vagy igazsgot, ezek a mimznl gyngdebb s rzkenyebb emberek gondtalanul kvetik a legotrombbb aljassgokat, szemrebbens nlkl kegyetlenkednek, kzmbsen s nha jkedven is. Az emberi lleknek ezt a rugalmassgt nem rdemes brlni; csak tudni kell errl. S nem lepdni meg semmin, soha.
Az emberek ltalban megsrtdnek, ha tlsgosan udvariasak vagyunk velk szemben. Az eurpai s amerikai emberekrl beszlek. Csak a knaiak tudjk elviselni a flttlen, a maradktalan, a vgzetes udvariassgot, mely mr titatta testk s lelkk egsz szvett, egy az lettel, a blmosk s a hercegek szmra is. Ez az udvariassg, mely egyrtelm a np letformjval, az emberi egyttls legfelsbb megnyilatkozsi formja.
De a mi udvariassgunk teljesen felletes. A francinak csak az irodalma s a hadzenete udvarias: az ebdlje, az zlete s a szalonja mr nem az. Nem elg azt mondani: „pardon”, ha lbra lpnk valakinek. gy is kell rezni: „Pardon” – s ez mr sokkal nehezebb. Korunk az emberisg egyik legudvariatlanabb kora. A kzpkor hhra mg letrdelt az ldozat el s bocsnatot krt, mert knytelen levgni a nyakt: s Marie Antoinett mg azt mondta Sansonnak a vrpadon: „Pardon”. De most mr sem a hhr, sem az ldozat nem krnek tbb egymstl bocsnatot. Ez felette szomor.
S ha valaki tkletesen udvarias napjainkban, a kortrsak ezt a magatartst hideg, szenvtelen kznynek rzik. Ma mindenki „sznvallst” kvetel, s az udvariassgot kibvnak s rulsnak rzik. Holott nem az: egyszeren csak tapasztals. Nincs ms megolds. Mikor mindenki a msik zsigereiben vjkl, szenvedlyes szeretettel vagy eszels gyllettel: te maradj udvarias.
A formkat pedig utols pillanatig be kell tartani. tkezs kzben, trsalgs kzben. gyban s asztalnl. S mikor mindegyre formtlanabb vlik az emberi egyttls: te maradj hsges a kszns, meghajls, kzfogs, rzsnyilvnts, vlemnyalkots kialakult, vgs s kristlyos formihoz. Egy korban, mikor mindenki azt kveteli, hogy ltsl formaruht, te jrj csak kvetkezetesen zakban, s este, ha ppen trsasgba hvnak, lts fekete ruht. Nem a ruha, hanem a forma kedvrt.
A mveltsget nemcsak a knyvek mentik meg. A mveltsgeket a kznapok apr reflexei mentik meg. Amikor egy korszak flemelt kllel jn ellened, te ksznj vissza, nyugodtan s udvariasan, gy, hogy megemeled kalapod.
Nem tehetsz mst.
Mindegy, kik beszlnek hazd nevben? Mindegy az is, mit mondanak azok, akik jogosultnak hiszik magukat, a haza nevben beszlni?
Te hallgass hazdra.
Mindig, mindent adjl oda hazdnak. A vilgnak nincsen semmifle rtelme szmodra hazd nlkl. Ne vrj jt a haztl, s ne sopnkodj, ha megbntanak a haza nevben. Mindez rdektelen. Egyltaln, semmit ne vrj hazdtl. Csak adjl azt, ami legjobb letedben.
Ez a legfelsbb parancs. Bitang, aki ezt a parancsot nem ismeri.
s ne feledd soha, hogy a vilg fia is voltl. Rokona a ngereknek s a csillagoknak, a hllknek s Leonardo da Vincinek, a Golf ramnak s a malj nknek, a fldrengsnek s Laocnak. Mindehhez kzd volt, egy anyagbl vagytok, egy llek teremtett, ugyanaz a llek fogad vissza. Ez egszen biztos.
Utols leheletemmel is ksznm a sorsnak, hogy ember voltam s az rtelem egy szikrja vilgtott az n homlyos lelkemben is. Lttam a fldet, az eget, az vszakokat. Megismertem a szerelmet, a valsg tredkeit, a vgyakat s a csaldsokat. A fldn ltem s lassan felderltem. Egy napon meghalok: s ez is milyen csodlatosan rendjn val s egyszer! Trtnhetett velem ms, jobb, nagyszerbb? Nem trtnhetett. Megltem a legtbbet s a legnagyszerbbet, az emberi sorsot. Ms s jobb nem is trtnhetett velem.
Vge
|